Jdi na obsah Jdi na menu
 


MINIGOLF

  Obsah:
1. Historie minigolfu
2. Pravidla minigolfu
3. Minigolfové vybavení


   Historie minigolfu   [nahoru]

První minigolfové hřiště vzniklo zřejmě roku 1867 ve Skotsku jako varianta golfu pro ženy. První dochovaný záznam o minigolfu s dráhou ne nepodobnou drahám dnešním pochází z londýnských novin vydaných dne 8. června 1912. První masově vyráběná dráha byla zvaná Thistle Dhu a začala se vyrábět v roce 1916. Ve Švédsku vzniká roku 1937 první minigolfový svaz. Z minigolfu se poté stal zábavně tréninkový doplněk klasického golfu (obzlváště populární byl minigolf v USA). Od roku 1938 se s minigolfem pojí i úpravy terénu a různé složitější překážky (např. větrné mlýny). V roce 1953 švýcarský zahradní architekt Paul Bongoni postavil první hřiště o 18 drahách a stanovil základní pravidla, poté si nechal své hřiště patentovat pod názvem Minigolf. Roku 1959 v Německu se začíná vyrábět normovaný systém miniaturgolf, který se vyrábí dodnes v nezměněné podobě.


   Pravidla minigolfu   [nahoru]

Podstatou hry je co nejmenším počtem ran dopravit míček ze startovního pole do jamky. V jednom kole se hraje na 18 drahách s různými překážkami. Jestliže není jamky dosaženo šestou ranou, sedmá se zapíše jako rána trestná hra pokračuje na další dráze. Na jedno kolo je tedy nejlepší výsledek 18 ran a nejhorší osmnáctkrát sedm ran, tedy 126 ran

Obrazek

 

Obrazek   Minigolfové vybavení   [nahoru]

Hraje se s jednou holí s plochou patky menší než 40 cm2, je možné hrát se všemi běžnými golfovými a minigolfovými holemi.

Během hry se smí užívat více míčků, které se mohou lišit:

  • velikostí: min. 37 mm a max. 43 mm
  • hmotností
  • odskokem (při pádu na povrch dráhy)
  • povrchem (hrubé nelakované, hrubý vodní či hladký lak)

[nahoru]